Душа скарби прадавні береже
Тиждень краєзнавства 2019 року стартував творчою зустріччю, присвяченою 65-річному ювілею Черкаської області. Її називають наймолодшою в Україні, але завдяки працьовитим і талановитим людям про Черкащину знають далеко за її межами. У нашому краї народилися, творили і нині творять багато відомих особистостей - істориків, економістів, політиків, митців.
Про роль і місце малої батьківщини у житті кожної людини говорив з молоддю голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, кандидат історичних наук, професор ЧНУ ім. Б. Хмельницького Василь Мельниченко. Цікавою і змістовною була його розповідь про передумови створення і історію розвитку області, яка супроводжувалась відеопрезентацією світлин із місцевих архівів. Василь Миколайович також ознайомив присутніх з історією створення і досягненнями обласної організації Національної спілки краєзнавців України, яка цьогоріч святкує свій 30-річний ювілей. Він зазначив, що завдяки краєзнавцям наступні покоління мають можливість глибше пізнавати історію своєї рідної землі.
Знайомство юнаків і дівчат з літературною історією краю продовжив голова Черкаської обласної організації Національної спілки письменників України, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури і компаративістики ЧНУ ім. Б. Хмельницького Володимир Поліщук. Володимир Трохимович більш детально зупинився на історії заснування обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича, якій у цьому році виповнюється 25 років. Він наголосив молоді, що премія заснована з метою підтримки краєзнавства як важливого засобу громадянсько-патріотичного виховання та заохочення дослідників історії Черкащини до нових і важливих здобутків у галузі краєзнавства. Згадав Володимир Трохимович і про непересічну постать Михайла Максимовича, видатного українського науковця, енциклопедиста, фольклориста, історика, філолога, етнографа, чиє ім'я й носить премія.
На заході разом з гостями молоді люди згадували видатних діячів тих населених пунктів, де проживають вони чи їхні батьки.
Святкового настрою зустрічі додавали українські пісні у виконанні Ольги Білокінь.
Від століття до століття: літературна Черкащина
Під час літературної мандрівки 20 вересня учні колегіуму «Берегиня» знайомились з літературним процесом на Черкащині від найдавнішого часу по сьогоднішній день. А також молодь ознайомилася із творчістю письменників, які були і які є на сьогодні членами Черкаської обласної організації Національної спілки письменників України.
Державному архіву Черкаської області – 100!
Працівників архівних установ називають хранителями пам'яті минулих поколінь.
Наш Державний архів Черкаської області цього року відзначає вагому дату – свій 100-річний ювілей. За ці роки архів пройшов непростий шлях становлення. На сьогодні - це авторитетна й добре знана архівна установа не лише на Черкащині та в Україні, а і за її межами. За період свого існування архів створив потужну джерельну базу історії рідного краю.
Про історію розвитку обласного архіву, його документний ресурс, правила користування ним 20 вересня вела розмову із студентами гуманітарно-правового ліцею начальник відділу використання інформації документів Ольга Василенко. Свою розповідь Ольга Євгеніївна доповнювала змістовною відеопрезентацією.
Особливу велику зацікавленість у студентської молоді викликав перегляд копії грамоти польського короля Станіслава про надання м. Черкаси статусу вільного міста, датованої 1791 роком; копії зображення першого герба міста Черкаси; світлин нашого міста 60-70-х років минулого століття.
Після заходу молодь ще довго спілкувалася з гостею, зокрема, юнаків і дівчат зацікавила можливість вивчення власного родоводу за допомогою архіву.
Стежками рідного краю
Стежками рідного краю уявно мандрували учні ЗОШ №11 та студенти Черкаського комерційного технікуму 23 вересня, виконуючи завдання однойменного бібліоквесту. Молоді люди довідались, де, за легендами, шукати скарби на Черкащині; згадали видатних краян, чиїми іменами названі вулиці міста Черкаси і розшифровували назву першого українського пароплава; складали картинки-пазли місцевих пам'яток і шукали Липівський орнітологічний заказник; дізнавались імена авторів пам'ятного знаку на в'їзді до міста Кам'янка і знайомились з поезією Петра Поліщука, присвяченою Софіївському парку та шукали відповіді у всіх відділах бібліотеки на багато інших запитань квесту.
Соборний парк: історія і сучасність
Екскурсію одним із найстаріших парків міста Черкаси – Соборним 24 вересня здійснили студенти Черкаського комерційного технікуму. Екскурсанти не лише дізнались про історію цього зеленого куточка міста, а й ознайомились з розташованими на його території пам'ятниками - Чорнобильській трагедії, репресованим священикам, Святителю Луці, загиблим учасникам АТО та іншими, а також оглянули залишки паркових скульптур та атракціонів, якими колись славився цей парк.
Тобі, Черкащино!
24 вересня старшокласники загальноосвітніх шкіл №7. 11, 12 та студенти державного бізнес-коледжу стали учасниками вуличної акції «Тобі, Черкащино!», організованої юнацькою бібліотекою. Дійство, приурочене 65-річному ювілею Черкаської області, відбувалося на прилеглій території біля Центрального входу до Соборного парку, де створена досить незвичайна карта Черкащини.
Юнаки і дівчата, представляючи кожен регіон області, згадували ким і чим він славиться, згадували видатних діячів, найбільш значимі події і дати та визначні пам'ятки кожного району області. А ще демонстрували книги із фонду бібліотеки, які розкривають історію і сьогодення регіонів Черкащини.
Завершилась акція флешмобом «Я люблю - Черкащину!».
Проведений захід посприяв поглибленню знань молодих людей з історії і культури своєї малої батьківщини, а дехто відкрив для себе нову несподівану Черкащину.
Герб моєї родини
25 вересня у бібліотеці відбулося святкове дійство, а саме підведення підсумків і нагородження переможців II обласного конкурсу з образотворчого мистецтва для обдарованої молоді «Палітра Черкащини» на створення ескізу «Герб моєї родини». Метою конкурсу було спонукати юнацтво і молодь дослідити історію свого роду та сконцентрувати її в символі, емблемі – створивши герб своєї родини.
Організаторами конкурсу, який був присвячений 65-річчю з часу утворення Черкаської області і стартував 16 квітня у бібліотеці, стали Симоненківська книгозбірня, Черкаська обласна громадська організація «Світовид» та Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького. Проводився конкурс за сприяння Управління в справах сім'ї, молоді та спорту і Департаменту культури та взаємозв'язків з громадськістю Черкаської ОДА, які завжди підтримують творчу ініціативу молоді.
Серед присутніх на заході були учасники конкурсу - учні мистецьких шкіл, студій, гуртків, студенти кафедр дизайну, образотворчого декоративно-прикладного мистецтва коледжів та університетів Черкаської області віком від 14 до 20 років, їхні наставники і викладачі, члени журі, організатори - всі, хто дотичний, причетний до нього, або ж просто цікавиться мистецьким життям Черкащини.
На конкурс було представлено 20 робіт, враженнями від яких ділилися члени журі - відомий історик, краєзнавець, голова Черкаської геральдичної спілки, автор книги «Гербовник і вексилумарій Черкаського краю» Толкушин Олег Генадійович та Заслужений художник України, викладач, доцент кафедри ОДПМ ЧНУ ім. Б. Хмельницького Олексенко Віктор Андрійович. Вони відзначили достойний рівень робіт і зазначили, що головним меседжем цього конкурсу було пізнання свого роду, своєї родини, родоводу. Бо рід – це той пазл, який складає цілісну картину держави. В свою чергу історія держави - це історична пам'ять кожної окремої родини.
Перемогу у віковій категорії 14-16 років вибороли: I місце – Скирта Діана (Черкаська дитяча художня школа ім. Д. Нарбута); II місце розділили Скорина Софія та Резолюта Борислав (Art-студія «Глорія»); III місце –Дядченко Олександр (Шевченківська школа мистецтв). У віковій категорії 17-20 років перемогли: I місце - Малацай Денис (Черкаський художньо-технічний коледж); II місце – Шинкаренко Анна (Черкаський державний технологічний університет); III місце розділили Корнієнко Дар'я (Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького) і Шаповалова Анастасія (Черкаський державний бізнес-коледж).
Бібліотека вітає переможців і бажає всім учасникам конкурсу подальших творчих успіхів.
За доброю традицією впродовж Тижня краєзнавства юнаки і дівчата знайомилися із найцікавішими новинками краєзнавчих видань, які отримала юнацька бібліотека в 2018-2019 роках. бібліотечними виставками і виставкою творчих робіт молодих художників краю, А ще змагалися у краєзнавчій вікторині «Фауна Черкащини».