22 січня - День Соборності України - / 22.01.2024 /

22 січня  Україна відзначає 105-ту річницю з дня проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.

Акт Злуки, закріплений в Універсалі Директорії УНР, унормовував омріяні попередніми поколіннями ідеали української соборності, визначивши: «Збулися віковічні мрії. якими жили і за які вмирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка. Однині народ Український, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднаннями дружніми зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну, самостійну Державу на благо і щастя всього її трудового народу».

 Це був один з найпрекрасніших моментів нашої історії. Високий принцип соборності своїх земель – найблагородніший у світі ідеал, до якого прагне кожна нація. Ідея соборності постійно жила у мріях українців. У розмаї жовто-синіх знамен творився переддень незалежності, а вже незабаром Україна стала вільною, проголосивши 24 серпня 1991 року Акт незалежності.

Сьогодні ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети – побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки. Плекаймо все, що працює на ідею загальнонаціональної єдності, повсякчас пам’ятаючи про незліченні жертви на вівтар незалежності, соборності, державності.



Детальніше знайомтесь з літературою по темі у відділі читальних залів


Фактографічна довідка «День соборності України»

День Соборності України

Офіційно в Україні День соборності відзначається з 1999 року. Свято було встановлено «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99[1].

Витоки ідеї соборності

Ідея соборності бере свій початок від об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У ХVIIІ — початку ХХ ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Московією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях кращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.

«За волею народу українського»

В непростий історичний час відбувалися події, що передували ухваленню доленосних для України рішень. Під тиском народних мас 1 грудня 1918 року у Фастові було укладено «перед вступний» договір між УНР і ЗУНР про наступну злуку двох українських республік в одну велику державу. 3 січня наступного року Українська національна рада ЗУНРУ у Станіславі затвердила текст «перед вступного» договору і ухвалила Акт злуки, обрала делегацію у складі 65 осіб до Києва.

О 9-ій годині вечора 21 січня 1919 року у Києві розпочалася спільна нарада Ради Народних Міністрів з делегацією Західної Української Народної Республіки. Саме на ній було ухвалено Акт злуки та універсал Директорії.

Так судилося долею, що на цій нараді було доручено універсал про об’єднання українських земель на Софївському майдані у Києві оприлюднити члену-секретару Директорії, нашому землякові, уродженцю села Жаботин нинішнього Кам’янського району Федору Швецю – відомому громадському, політичному державному діячу, професору геології Київського університету, члену селянської спілки і ЦК УПРС.

В урочистій церемонії взяли участь члени Директорії В.Винниченко, С.петлюр, П.Андрієвський, А.Макаренко, Ф.Швець, духовні та світські представники Західноукраїнської Народної Республіки та Української Народної Републіки. Цікаво, що духовенство разом з катеринославським архієпископом Агапітом представляв черкаський єпископ Назарій.

На площі та прилеглих вулицях зібралися десятки тисяч жителів Києва та приїжджих.

Прозвучала мелодія національного гімну. Урочиста церемонія розпочалася рівно о 12-й. Керівник секретаріату зовнішніх справ ЗУНР Лонгин Цегельський зачитав Грамоту-ухвалу Української Народної Республіки, в якій висловлювався намір об’єднати обидві республіки. Член делегації ЗУНР Ярослав Олесницький повторив текст грамоти французькою мовою для представників дипломатичного корпусу.

З документом-відповіддю виступив член-секретар Директорії професор Федір Швець.

Він урочисто проголосив: «…Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України – Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу.»

Після урочистого проголошення злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім – військовий парад під керівництвом полковника Івана Чмоли. Приймав парад полковник Євген Коновалець.

Наступного дня, 23 січня, розпочався Трудовий конгрес України, який мав виконувати функцію всеукраїнського парламенту. Акт злуки було затверджено вищим законодавчим органом України. На основі цих рішень Західноукраїнська Народна Республіка перейменовувалась у Західну область УНР (ЗО УНР). Єдиним державним гербом став тризуб замість раніше затвердженого для ЗУНР золотого лева на голубому полотні. У той же час злиття урядів, армій, законодавчих органів УНР та ЗУНР відклалося до скликання Установчих Зборів об'єднаної України, як це й передбачалося ухвалою Української Національної Ради від 3 січня.

Об'єднання українських земель відбулося юридично та політично. Проте державне об'єднання не відбулося. Століттями розірваний український народ визволився з неволі – Наддніпрянщина вийшла з Російської, а Західна Україна – з Австро-Угорської імперій – і возз'єднався на своїй землі в єдиній Українській державі.

Акт возз'єднання, злуки двох Україн був, швидше, символічним знаком прагнення єдності, бо у керівництві країни спільності тоді не було. «Безпорадність проводу впливала на загальний настрій, – писала сучасниця тих подій, історик Наталя Полонська-Василенко. – Україна, затиснута між двома потужними силами – Антантою з півдня і більшовиками з півночі, – не мала сил для боротьби. Військо розбігалося, поширювалося безладдя. У таких умовах пройшла майже непоміченою подія, яка мала велике ідейне значення: свято Соборності України. 22 січня 1919 року на Софійській площі проголошено злуку УНР і ЗУНР… Але під тиском невідрадних подій свято пройшло сухо, тихо».

Перед фактом військової катастрофи восени 1919 і в 1920 роках уряди та військове командування ЗУНР та УНР дбали передусім про свої регіональні інтереси. Це яскраво проявилося в процесі переговорів Симона Петлюри з Польським керівництвом та в підписанні ним 21 квітня 1920 року Варшавського договору, згідно з яким, за визнання Польщею очолюваної ним Директорії УНР та надання військової допомоги проти більшовицьких урядів Росії та України. Польщі передавалася Галичина, Холмщина, Підляшщя й Західна Волинь (включаючи повіти Рівненський, Дубнівський та частину Кременчуцького).

Окупація Польщею Західноукраїнських земель знову відсунула на невизначений період возз’єднання всіх українських земель. Воно відбулося лише у вересні 1939 року, але не як втілення в життя віковічних прагнень українського народу, а як результат таємної радянсько-німецької змови від 23 серпня 1939 про сфери впливу, а також гри на патріотичних почуттях населення Західної України. Надії народу не справдилися. «Свято свободи, що прийшло зі Сходу», обернулося для населення жорстокими буднями.

На жаль, це об'єднання виявилось нетривким, і невдовзі історія розпорядилась так, що окремі частини українських земель знову опинились у складі різних держав. А методи, якими було здійснене нове об'єднання «сходу» і «заходу» в 1939 році, полишили в думах мільйонів українців незагоєні рани.

Значення Дня соборності

Акт Соборності надав завершеної форми самостійній українській державі, сприяв подоланню рудиментів федералізму в ментальності національної політичної еліти. Об'єднання УНР і ЗУНР стало моделлю цивілізованого демократичного збирання територій в єдиній суверенній державі.

Об'єднавча акція 1919 року залишила глибинний слід в історичній пам'яті українського народу. Свідченням того стали січневі події 1990 року, коли крізь трухляві ідеологічні лещата агонізуючого режиму ця пам'ять вибухнула енергією інтелігенції і виструнчилась живим людським ланцюгом, єднаючи Київ і Львів, Схід і Захід України.

Соборність не обмежується лише ідеєю збирання етнічних земель у рамках національної держави, а передбачає також духовну консолідацію всього населення країни, єдність усіх її громадян, незалежно від їхньої національності.

Соборність для України – це єдність багатоманітності, об’єднання навколо спільного стрижня, яким є українська державність, українська ідентичність.

Об’єднавча акція 1919 року залишила глибинний слід в історичній пам’яті українського народу та сформувала підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України, утвердження її національної ідеї.

Стрімко лине час. Однак територіальна цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною. Відзначення Дня Соборності, вшанування творців Акту Злуки – це не тільки суспільна потреба, а й пам’ять про незліченні жертви, які протягом віків принесені українським народом на вівтар незалежності, соборності, державності.

День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої держави в єдності українських земель. А поразка Української Народної Республіки нагадує сьогоднішньому українському суспільству про його роль у розбудові самостійної і незалежної сучасної України.

Ми й надалі маємо пам’ятати, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети – побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться наші діти та внуки.

Тож працюймо разом для світлого майбутнього нашої рідної України!



Список літератури до теми з фондів Черкаської обласної бібліотеки для юнацтва імені Василя Симоненка

Важлива віха в історії України : (сценарій виховної години до Дня Соборності України  22 січня) // Шк. б-ка. – 2016. – №12. – С. 64-67.

Вахнюк О. А. Розквітай, моя ти Україно : 22 січня  День соборності / О. А. Вахнюк // Позаклас. час. – 2011. – №12. – С. 14-17.

Верстюк В. День соборності України: історія виникнення традиції і свята / В. Верстюк // Наука і суспільство. – 2012. – №1/2. – С. 2-4.

Віріліс Д. "Ubi concordiaibi victoria" – де злагода, там перемога : [до Дня Соборності України] / Д. Віріліс // Новини тижня. – 2007. – 31 січ. (№5). – С. 12-13.

Волі народної дзвін : (до дня Соборності України) : [попередж. довідка] / Катеринопіл. ЦРБ ; [уклад. К. П. Дудар]. – Катеринопіль : [б. в.], 2016. – [8] с.

Гарнійчук В. Єднайтесь, браття українці! : виховний захід до Дня Соборності України для учнів 7-9-х класів / В. Гарнійчук // Шк. світ. – 2016. – груд.(№23). – С. 8-11.

Головко О. Уроки Соборності: здобути і захистити : [у Києві відкрили барельєф Симону Петлюрі] / О. Головко // Уряд. кур'єр. – 2019. – 22 січ. – С. 1, 3.

Гончар І. Й. "Україна у нас одна" : розробка літературно-музичної композиції до Дня Соборності України / І. Й. Гончар // Пед. вісн. – 2017. – №1. – С. 83-85.

Горішнянська О. Віднині воєдино : у Нац. музеї історії України до 100-річчя Злуки УНР і ЗУНР представили унікал. експонати  оригінал Акта Злуки та срібний вінок, покладений на могилу Січових стрільців / О. Горішнянська // Україна молода. – 2019. – 22 січ. – С. 6.

Дацюк В. Г. Соборній Україні  слава, нині і повік / В. Г. Дацюк // Все для вчителя. – 2014. – січ. (№1). – С. 70-72.

День Соборності України // Позаклас. час. – 2018. – №12. – С. 5-6 вкладки. – Вкладка "Школа патріота".

День Cоборності України : історична довідка // Позаклас. час. – 2013. – №23-24. – С. 55.

Драч І. Балада роду : [вірш І. Драча до Дня Соборності України] / І. Драч // Укр. культура. – 2007. – №1. – С. 3.

Жежера В. В сім'ї єдиній [Текст] : [Соборність України] / В. Жежера // Голос України. – 2008. – 22 січ. – С. 1, 3.

Зборовський А. Про боротьбу за незалежність у День Соборності : [іст. клуб "Холодний Яр" презентував книжки про боротьбу за Українську державу] / А. Зборовський // Слово Просвіти. – 2020. – 30 січ.-5 лют. (№5). – С. 4.

Зятьєв С. "Однині воєдино зливаються частини єдиної України..." : (22 січня 1919 року обєдналися Українська Народна Республіка та Західноукраїнська Народна Республіка) / С. Зятьєв // Нар. армія. – 2016. – 21 січ. – С. 10.

"І обнялися береги одного, вічного народу!.." : (22 січня  День соборності та свободи України) // Нар. армія. – 2014. – 13-18 січ. – С. 18.

Ільницький В. Сто років тому Закарпаття проголосувало за злуку з Україною : проф. Сергій Федака  про витоки й історичну вагу цієї події / В. Ільницький // День. – 2019. – 18-19 січ. – С. 4-5.

Колісніченко В. Всім серцем свою Україну любіть! : (літ.-муз. композиція до Дня Соборності України) / В. Колісніченко // Шк. світ. – 2014. – груд. (№23). – С. 1-8, вкл.

Кушнір В. Про що сповістили дзвони Софії? : [до 100-річчя Акту Злуки УНР і ЗУНР] / В. Кушнір // День. – 2019. – 23 січ. – С. 4.

Лавренюк С. Тисячолітня пам'ять Соборності : [до дня Соборності України] / С. Лавренюк // Голос України. – 2010. – 22 січ. – С. 3.

Литвин В. Єдність нації : [22 січня  День Соборності України] / В. Литвин // Нар. армія. Світогляд. – 2010. – 6 січ. (№1). – С. 1-5.

Лісова Л. Потрібно знати, які причини призвели до поразки УНР : [тематична виставка до 100-річчя Акту Злуки УНР і ЗУНР у Черкас. обл. краєзнавчому музеї] / Л. Лісова // Голос України. – 2019. – 22 січ. – С. 5.

[Літературна сторінка] : [вірші до Дня Соборності України] // Позаклас. час. – 2013. – №23-24. – С. 56-57.

Лук'янчук Г. 22 січня відзначили День Соборності / Георгій Лук'янчук // Слово Просвіти. – 2021. – 28 січ.- 3 лют. (№4). – С. 2.

Люблю я землю українську : [сценарій урочистої лінійки до Дня Соборності України] // Позаклас. час. – 2013. – №23-24. – С. 56.

Медуниця Ю. Набутий досвід допоможе захистити державність : [до 100-річчя Акту Злуки УНР і ЗУНР] / Ю. Медуниця // Уряд. кур'єр. – 2019. – 23 січ. – С. 1, 2.

Методичні матеріали до Дня Соборності України : (з досвіду створення віртуал. кн. виставок на сайтах бібліотек України) // Дати і події. – 2016. – №1. – С. 139.

Плужник С. В. Україна є, була і буде... : [сценарій до Дня соборності України] / С. В. Плужник // Позаклас. час. – 2012. – №23-24. – С. 104-105.

Полєжаєва Т. О. Задзвеніли срібні дзвони в Україні : [сценарій заходу до Дня Соборності України] / Т. О. Полєжаєва // Позаклас. час. – 2010. – №12. – С. 8-10.

Рогальчук Л. 22 січня - День Соборності України : (анотована кн. виставка) / Л. Рогальчук // Дати і події. – 2016. – №1. – С. 140-144.

Свято, що об'єднує українців : до Дня Соборності України та 100-річчя проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину незалежну державу (1919) // Дати і події. – 2019. – №1. – С. 19-21.

Семистяга В. Виклики та загрози соборності українських земель на сучасному етапі вітчизняного державорворення / Володимир Семистяга // Слово Просвіти. – 2021. – 28 січ.- 3 лют. (№4). – С. 2.

Сюндюков І. "Чути себе українцями..." : до 100-річчя Акту Злуки УНР та ЗУНР / І. Сюндюков // День. – 2019. – 1-2 лют. – С. 20. – Закінч. Поч. у №8-9, №13-14.

Тесленко Л. Стань ланкою Соборності : уперше в історії України ланцюг національної єдності відбудеться онлайн / Леся Тесленко // Україна молода. – 2021. – 22-23 січ. – С. 3.

Хорошунов М. Єднання народу непідвладне кордонам : (22 січня  День соборності та свободи України) / М. Хорошунов // Нар. армія. – 2012. – 21 січ. – С. 6.

Чечель Л. Рух Соборності : до реалізації конкурсу до 100-річчя Злуки долучились десять ун-тів / Л. Чечель // Україна молода. – 2019. – 22 січ. – С. 2.

Чорна С. Вивчати історію допоможуть календарі та аудіодиски : до 100-річчя УНР / С. Чорна // Голос України. – 2019. – 25 січ. – С. 17.

Чорна С. "Од синього Дону до сивих Карпат одна нероздільна родина" : [до 100-річчя Акту Злуки УНР і ЗУНР] / С. Чорна // Голос України. – 2019. – 22 січ. – С. 1, 4.

Чорна С. Самостійна, суверенна, неподільна від Сяну по Кубань, від Карпат по Кавказ : [22 січня – День Соборності України] / Світлана Чорна // Голос України. – 2021. – 22 січ. – С. 1, 5, 14.

Шпак В. Про соборність від "Сяну до Дону" : 100 років універсалу про злуку / В. Шпак // Уряд. кур'єр. – 2019. – 19 січ. – С. 8.


Зі святом всіх – з Днем Соборності та Свободи України!

 


78888 ...