День Європи в Україні - / 09.05.2024 /


9 травня Україна, як і весь Європейський Союз, на державному рівні відзначає День Європи.

Указ Президента України  «Про день Європи» під №266/2023 було оприлюднено 8 травня 2023 року на його сайті. «Усвідомлюючи європейську ідентичність Українського народу, з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру, безпеки й стабільності на європейському континенті, засвідчуючи відданість ідеалам та цінностям демократії, підтримуючи ініціативи молодіжних та інших громадських об’єднань, постановляю установити в Україні День Європи, який відзначати щороку 9 травня спільно з державами Європейського Союзу», - йдеться в указі.

Відповідно, попередній Указ Президента України, за яким в Україні відзначали це свято щорічно у третю суботу травня, втратив чинність.

В Україні День Європи почали святкувати ще у 2003 році. Враховуючи події Євромайдану та підписання Україною Угоди про Асоціацію з ЄС у 2014 році, це свято набуло не просто символічного значення. У червні 2022 року Україна отримала кандидатський статус ЄС. Нині ключовим питанням є переговори про вступ України до Євросоюзу. 

Українці вже довели власною боротьбою проти російських окупантів свою європейську ідентичність. 

Те, що сьогодні ми святкуємо День Європи разом з ЄС, дуже важливо. Ми є частиною родини європейських держав зі спільними цінностями та прагненнями, а Збройні Сили України міцно стоять на захисті всієї Вільної Європи.

Європейський Союз єдиний у своїй непохитній підтримці незалежності, територіальної цілісності й суверенітету України в умовах повномасштабного вторгнення росії та нещадної війни. ЄС постійно посилює свою політичну, гуманітарну, фінансову та військову підтримку Україні та запроваджує масові санкції проти кремля, щоб паралізувати його військову машину. 

Історична довідка:

          Відправною точкою на шляху до започаткування відзначення Дня Європи вважається Декларація Шумана, оприлюднена 9 травня 1950 року.

Після завершення Другої світової війни європейські країни почали продумувати принципи політичної співпраці та економічної кооперації. Зрештою 9 травня 1950 року французький міністр закордонних справ Роберт Шуман виступив з ініціативою налагодити в Європі спільну координацію та контроль за важкою промисловістю. Він запропонував розробити принципи спільної політики для  досягнення солідарності в цій окремій галузі. Шляхом до реалізації плану Шумана мала стати Європейська спільнота вугілля та сталі. За задумом Шумана, Франція, Німеччина та інші європейські країни мали передати управління виробництвом вугілля та сталі єдиному органу. Унаслідок такого об’єднання ключові галузі військової промисловості також мали перейти під спільний контроль, що унеможливило б підготовку окремої країни до нової війни.

У результаті 18 квітня 1951 року в Парижі був підписаний договір про створення Європейської спільноти вугілля та сталі. Спершу його ратифікували шість країн: Франція, Німеччина, Італія та країни Бенілюксу – Бельгія, Нідерланди й Люксембург. Організація була відкрита для інших європейських країн.

Рішення щодо увічнення дати проголошення Декларації Шумана шляхом святкування 9 травня як Дня Європи прийнято у 1985 році на Саміті Ради ЄС у Мілані.

 

Більше інформації про це свято ви знайдете у джерелах із фонду документів бібліотеки та в Інтернет-мережі:

1.     Указ Президента України від 08 травня 2023 року № 266/2023 «Про День Європи» // Бібліосвіт : інформ. вісн. 2024. – № 1. – С. 22

2.     День Європи: 5 фактів про Євросоюз // 7 днів Черкаси. – 2021. – 12 трав (№20). – С. 14.

3.     Федорова, Г. В. День Європи в школі / Г. В. Федорова // Позаклас. час. – 2015. – №4. – С.38–39.

4.     День Європи : історія свята та значення для України [Електронний ресурс] // АрміяInform : Інформаційне агентство АрміяInform : сайт. – Режим доступу : https://armyinform.com.ua/2023/05/09/den-yevropy-istoriya-svyata-ta-znachennya-dlya-ukrayiny/ (дата звернення : 06.05.2024). – Назва з екрана

.

 

78888 ...