Квіткові фантазії Катерини Білокур

Природа стала для неї вчителем, а квіти – головними мотивами полотен. “Квіти, як і люди – живі, у них є душа!”, – говорила видатна українська художниця Катерина Василівна Білокур. Вони, немов на одному диханні, лягали на полотно яскравим вибухом.

Мистецтвознавці ставлять Катерину Білокур поряд із видатними художниками-примітивістами: Анрі Руссо, Іваном і Йосипом Генералічами, Марією Приймаченко, Ніко Піросманішвілі… Її полотна експонуються на міжнародних виставках, репродукції розходяться тисячними тиражами. А в селі Богданівка, що на Київщині двері відчинила меморіальна садиба видатної українки. Тут побували відвідувачі майже з 40 країн світу.

Детальніше ознайомитися з книгами про Катерину Білокур можна на віртуальній виставці, яка присвячена 120-річчю видатної української художниці.

Яворівський Володимир Олександрович. Автопортрет з уяви : роман про трагічну та дивовижку долю Катерини Білокур / В. О. Яворівський. - Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2018. - 296с.


Роман видатного письменника сучасності Володимира Яворівського присвячено життю і творчості геніальної української народної художниці Катерини Білокур у контексті світового мистецтва. Книга, створена на початку 80-х років минулого століття, досі залишається бестселером і прочитується на одному подиху.

Топська, Неллі. Зачарована квітами / Н. Топська ; іл. К. Білокур. - Київ : Альфа, 2017. - 64с.

Життя видатної художниці Катерини Білокур на сторінках нового видання «Зачарована квітами».

Вона й дійсно була зачарована ними і всю ту любов вкладала у кожне своє полотно та залишила нащадкам.

Усе життя вона змушена була відстоювати своє право малювати, долати непрості обставини, тяжкий побут, терпіти людський осуд і переживати неприйняття рідних. Але від покликання вона не відмовилася, талановито та яскраво, осягаючи навколишній світ.

«На довгу згадку ці квіти посилаю тому, кого не бачила, тому, кого, не знаю. Важко мені буде лежати в землі, якщо хтось, хто буде жити після мене, не згадає мою добру роботу добрим словом», – писала Катерина Василівна.

Видання адресоване дітям середнього та старшого шкільного віку, а також усім хто цікавиться українським мистецтвом.

Білокур Катерина. Малярство і проза / К. Білокур ; Меморіал. музей-садиба Катерини Білокур ; Яготинський держ. істор. музей ; післям. Лідія Демченко. - Київ : Родовід, 2016. - 108с.

Видання про Катерину Білокур містить її живописний доробок, що зберігається у Яготинській картинній галереї, а також оповідання "В селі Богданівці Шрамківського району на Черкаській землі", присвячене односельчанам видатної мисткині.

Катерина Білокур : [книга-альбом] / [упоряд. Н.Л. Розсошинська]. - Київ : Мистецтво, 2015. - 152с.

Українська художниця Катерина Василівна Білокур (1900—1961) є тією глибоко національною особистістю, яка символізує Україну, її культуру, самобутню мистецьку душу, уособлює найвищі якості, притаманні національному ідеалові. В альбомі репродуковано геніальні твори мисткині із музеїв України. Видання доповнене спогадами сучасників, листами художниці та іншими матеріалами, які зібрав і упорядкував М.Кагарлицький.

Я, Білокур Катерина Василівна / уклад. В. Клименко, І. Пасічник. - Київ : Родовід, 2012. - 160с.

Ця книга – своєрідна експедиція в архів Катерини Білокур, що зберігається в Яготинському державному історичному музеї та його філіалах – Яготинській картинній галереї і Меморіальному музеї-садибі Катерини Білокур в Богданівці. Власне, основний корпус документів, листів, фото, ескізів, що не представлені в музейних експедиціях, складають дві теки – текстова і візуальна.

Катерина Білокур: Філософія мовчазного бунту : наукові статті, есеї, культурологічні праці до 100-річчя і 110-річчя Катерини Білокур / за ред. д-ра мистецтвознавства О. Найдена. - Київ : Стилос, 2011. - 256с.

Книга наукових статей, есеїв, споминів, зібраних як із матеріалів, раніше опублікованих, так і присвячених сторічному і стодесятирічному ювілею Катерини Білокур. Двадцять чотири автори цієї книгивідомі мистецтвознавці, літературознавці, філософи, культурологи, художникианалізують творчість К. Білокур, визначають її місце та роль у культурі ХХ ст., висловлюють свої думки щодо самої Катерини Василівни Білокурлюдини, художника, творчої особистості, котрій судилося пережити війни, голодомори, жити і творити у страшних умовах села, покріпаченого тоталітарним режимом. Опубліковані матеріали дадуть читачеві змогу не тільки глибше пізнати творчість К. Білокур, а в ній те, що з першого погляду чи «неозброєним оком» важко або неможливо розгледіти, а й духовно збагатитися (на певний час або назавжди), прилучившись до світу краси з його суперечливо/складними підвалинами.

Катерина Білокур очима сучасників : Спогади, есеї, розвідки, матеріали з архіву художниці / Упоряд. Кагарлицький М. - К. : Томіріс, 2000. - 432с.

У книжці спогадами діляться визначні майстри пензля, різця, слова — М. Дерегус, Т. Яблонська, С. Кириченко, С. Григор’єв, Н. Клейн, І. Гончар, Д. Косарик, І. Білокур… Натхненні есеї присвятили художниці О. Гончар, М. Бажан, Л. Новиченко… Впадає в очі в цьому, ніби типовому і трохи не типовому, як для жанру мемуаристики, виданні те, що заледве не половина спогадів належить односельцям Катерини Білокур — родичам, учителям, учням, сусідам-загребельцям і взагалі богданівцям. окремий розділ книжки, присвячений епістолярній спадщині, виявленій у архіві художниці, що понад три десятиліття перебував під сімома замками. Проілюстрована кольоровими репродукціями з робіт К. Білокур, чорно-білими фотографіями.

Білокур Катерина. Я буду художником : докум. оповідь у листах художниці, розвідках Миколи Кагарлицького / К. Білокур. - К. : Спалах ЛТД, 1995. – 368 с.

Документальна оповідь у листах художниці, розвідках Миколи Кагарлицького. Катерина Білокур (1900—1961) — жінка незвичайна, не од світу цього селянка-художниця, яка все життя присвятила квітам, увічнюючи їх на полотнах, вважаючи їх очима Землі, вінцем краси, своїми дітьми. Наділена унікальним даром бачити і сприймати світ, вона писала квіти, як ніхто до і після неї з сучасних вітчизняних і західноєвропейських майстрів пензля, виявивши в композиціях доста буйної фантазії. Запропонована книжка — це перше в Україні видання листів художниці, писаних як до працівників офіційних установ, так і до визнаних творчих особистостей. Проілюстрована кольоровими репродукціями з кращих робіт Білокур, книжка адресується численним шанувальникам таланту художниці.

78888 ...