Більше про історію утворення Черкаської області

Ідея утворення нової області у складі УРСР на офіційному рівні вперше була обговорена 28 грудня 1953 року на засіданні президії ЦК Компартії України. Головним мотивом доцільності утворення Черкаської області було «розукрупнення Київської області, наближення керівництва і обслуговування віддалених районів».

Київська область на той час була найбільшою в Україні, займаючи 41 тис. кв. км. Протяжність її з півночі на південь складала 350 км. Віддаленість окремих південних районів Київської області (Христинівського, Уманського, Звенигородського, Шполянського, Смілянського та інших) від обласного центру ( по залізниці на 200-325 км) значно ускладнювала керівництво сільським господарством і промисловістю цих районів.

Тому було вирішено найбільш віддалені 20 південних районів Київської області виділити в окрему область – Черкаську, доповнивши її 6 районами Полтавської, 2 – Кіровоградської і 1 – Вінницької області. На засіданні президії ЦК КПУ зазначалося, що пропоновані райони «за своїми економічними, природними і кліматичними умовами є однорідними, з провідною культурою в сільському господарстві – цукровим буряком і наявністю крупної цукрової промисловості». Пропозиції політичного керівництва республіки були сформульовані у поданні Президії Верховної Ради УРСР.

На основі цього подання 7 січня 1954 року було видано Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про утворення у складі Української РСР Черкаської області».

Згідно цього документа до складу Черкаської області включалися:

–з Київської області: 3 міста обласного підпорядкування Черкаси, Умань, Сміла та такі райони у тодішніх адміністративних межах: Бабанський, Букський, Вільшанський, Городищенський, Жашківський, Звенигородський, Канівський, Катеринопільський, Корсунь-Шевченківський, Ладиженський, Лисянський, Маньківський, Мокро-Калигірський, Ротмистрівський, Смілянський, Тальнівський, Уманський, Христинівський, Черкаський і Шполянський.

При цьому був скасований Мокроалигірський район, територія якого увійшла до Катеринопільського і Шполянського районів і створений новий Шрамківський район, якого до цього не існувало.

з Полтавської області: Гельм’язівський, Драбівський, Золотоніський, Іркліївський, Шрамківський і Чорнобаївський райони;

– з Кіровоградської області: Златопільський і Кам’янський райони;

  – з Вінницької області: Монастирищенський район.

12 лютого 1954 р. до Черкаської області було передано Чигиринський район Кіровоградської області. «Затримка» з входженням району до складу Черкащини зумовлювалася тим, що у січні Чигиринщина опинилася в епіцентрі заходів з нагоди 300-річчя возз’єднання України з Росією, які в той час гучно і масштабно відзначалися на всесоюзному рівні.

Загальна площа області на той час становила 21,1 тис. кв. км. Чисельність населення – 1 млн. 497 тис. чоловік, з них переважна більшість проживала в сільській місцевості – 1 млн. 236 тис. (82,6 відсотків).

Першим керівником області – Першим секретарем обкому партії став 47-річний Борис Іовлевич Вольтовський. Головою облвиконкому було обрано 35-річного Івана Кіндратовича Лутака. Через двадцять років, згадуючи січневі дні 1954 року, Вольтовський зазначав, що «старовинне одноповерхове містечко, в якому ще помітні були сліди війни, зустріло нас сніговими заметами і незвичною тишею – міського транспорту фактично не було. Комунальне господарство було слаборозвинуте... У селах ще можна було побачити землянки, невеликі приземкуваті хатки».

У подальшому адміністративно-територіальний устрій Черкаської області дещо змінювався. Тому, в різні роки кількість районів була різною.

4 січня 1957 р. скасовані Мокрокалигірський та Ротмістрівський райони.

У листопаді 1959 р. скасовані Бабанський, Буцький, Златопільський, Іркліївський, Ладиженський, Вільшанський і Шрамківський райони. Населені пункти Бабанського і Ладижинського районів перейшли до Уманського району.

У грудні 1962 р. після укрупнення залишилось 10 районів та скасовані 11 районів: Гельмязівський, Городищенський, Кам'янський, Канівський, Катеринопільський, Лисянський, Маньківський, Монастирищенський, Тальнівський, Черкаський, Чорнобаївській райони. Населені пункти Тальнівського району відійшли до Уманського.

4 січня 1965 р. відновлені Канівський, Лисянський, Маньківський, Тальнівський, Черкаський, Чорнобаївський райони.

8 грудня 1966 р. відновлені Городищенський, Кам'янський, Катеринопільський, Монастирищенський райони та статус міст обласного підпорядкування надано містам Ватутіне, Золотоноша і Канів.

З 1977 року містом обласного підпорядкування став Канів, а з 1992 року  міста Ватутіне і Золотоноша.

Станом на 1 січня 2012 р. у Черкаській області налічувалось 20 сільських районів, 2 райони у місті Черкаси: Соснівський і Придніпровський, 16 міст, з них 6 обласного значення, 15 селищ міського типу, 723 села і 101 селище, що підпорядковані 20 районним, 16 міським, 15 селищним і 525 сільським радам.

У ході реформи децентралізації та нового зонування по районах у Черкаській області  у  2020 р. було утворено 4 райони: Звенигородський, Золотоніський, Уманський, Черкаський. Відповідну постанову Верховної Ради України було прийнято 17 липня 2020 року.

78888 ...