Літературно-мистецька премія імені Михайла Старицького

Премія заснована 29 листопада 2001 року Чорнобаївською районною державною адміністрацією, районною радою, Черкаською обласною організацією Національної спілки письменників України, Черкаським обласним музично-драматичним театром ім. Т.Г. Шевченка та СТОВ «Кліщинське» с. Кліщинці Чорнобаївського району з метою заохочення професійних і непрофесійних літераторів України до створення високохудожніх драматичних творів і кіносценаріїв, історико-документальних досліджень життєвого шляху та творчої спадщини М. Старицького, а також митців театру, аматорів драматичного жанру для належного пошанування їхніх творчих досягнень, спрямованих на розвиток національної культури, утвердження демократичних принципів розбудови, підтримки молодих талантів.
Премію встановлено у трьох номінаціях:
а) за високохудожні драматичні твори, сценарії, історико-документальні дослідження життєвого шляху та творчої спадщини М. Старицького – в розмірі 1000 грн.
б) за сценічні роботи митців театру та аматорів драматичного жанру – в розмірі 1000 грн.
в) за екранні та ефірні роботи митців кіно, телебачення та радіо – в розмірі 1000 грн.
Мова творчих доробків - українська.
Премія присуджується один раз на рік до дня народження М. Старицького.

Лауреати премії:

2001 рік

Творча група Черкаської ОДТРК «Рось» за сценарну розробку художньо-публіцистичного фільму «По кому подзвін»;
Постановча група вистави «Лимерівна» Черкаського обласного музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка;

Ярослав Ярош (м. Івано-Франківськ) за драматичний твір «Біла лілея».

2002 рік

Григорій Білоус, письменник (м. Черкаси), за драматичну поему «Засвіти свою зорю»;

Творчий колектив Українського національного радіо в складі автора інсценізацій Володимира Карпинського, режисера, заслуженого артиста України Василя Обручова, народного артиста Олександра Биструшкіна, заслуженої артистки Лариси Недін, артиста Василя Довжика за інсценізацію драматичних творів сучасних авторів (м. Київ).


2003 рік

Творчий колектив Київського акаде­мічного молодіжного театру у складі заслуженого діяча мистецтв України, режисера-постановника Шулакова Віктора Олександровича, народної артистки України Яценко Тамари Олександрівни та заслуженого артиста України Гаврилюка Ярослава Дмитровича за оригінальне режисерське і акторське сценічне втілення твору М. Старицького «За двома зайцями»;

Аматорський драматичний колектив Васютинського сільського будинку культури Чорнобаївського району (художній керівник Лесич Тетяна Леонідівна) за сценічне втілення спадщини М. Старицького та інших класичних творів.


2004 рік

Юрій Тупицький, кінорежисер, сценарист, самодіяльний композитор, письменник, член Чорнобаївського районного літературно-мистецького об'єднання "Світлиця", за літературні твори та дослідження творчості М. Старицького;

Володимир Поліщук, професор, літературознавець (м. Черкаси) за цикл літературних радіопередач та вклад у дослідження спадщини М. Старицького.


2005 рік

Олександр Зобенко, літератор, журналіст, уродженець с. Вереміївки Чорнобаївського району (м. Дніпро­петровськ) за кіносценарій «Плаче кобза», оприлюднена часописом «Холодний Яр» (посмертно);

Вікторія Шапошник, старший редактор Черкаської обласної держтелерадіокомпанії (м. Черкаси) за радіопрограми «Українська радіовітальня», присвячені творчій спадщині митців Черкащини;

Драматичні колективи Великобурімського і Малобурімського сільських будинків культури;

Олекса Бондар, краєзнавець, за дослідження літературної та драматургійної творчості М. Старицького.


2006 рік

Лідія Прядка-Томенко з с. Канівці Чорнобаївського району за збірки прозових творів «Райські яблука» та п'єс «Кленовая скриня»;

Постановча група Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка за постановку вистави Валерія Шевчука «Біс плоті»;

Літературно-театральна студія Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького (художній керівник і режисер заслужена артистка України Тамара Власенко) за літературно-художні та літературно-музичні композиції за творчістю Т. Шевченка, М. Старицького, В. Симоненка, І. Франка, Л. Костенко на теми голодомору 1932-1933 років;

Театральний колектив Чорнобаївського районного будинку культури за популяризацію творів М.П. Старицького, зокрема, постановку драми «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці».


2007 рік

Клименко Світлана Олексіївна, актриса Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка, за талановите втілення характерних ролей української класики у п'єсах М. Старицького.

? Аматорський драматичний колектив Бакаївського сільського клубу (керівник Зима Сергій Олександрович) - переможець районного огляду-конкурсу драматичних колективів, присвяченого 167-й річниці від дня народження М.П. Старицького, за постановку «Сорочинський ярмарок» (за мотивами повісті Миколи Гоголя).

? Лось Ніна Василівна, член Чорнобаївського районного літературно-музичного об'єднання «Світлиця», за літературні твори, зокрема, поетичні збірки «Дорога до любові», «Грані буття», «Веселковий дивограй», «Струни мого серця».


2008 рік

? Вітер Василь Петрович, режисер студії ВІАТЕЛ, за створення фільму „Моє серце ножами проймає” про історію створення українського професійного театру;

? Колектив Кліщинського сільського будинку культури (керівник Михайленко І.В.) за постановку та талановите втілення ролей у п’єсі М.Старицького „За двома зайцями”;

? Восколович Людмила Миколаївна, член Чорнобаївського районного літературно-музичного об’єднання „Світлиця”, режисер, сценарист (с.Комінтерн Чорнобаївського району), за сценарії і драматургію літературно-мистецьких вечорів, присвячених поезії М.Старицького та їх втілення.


2009 рік

? Сельова Вікторія Петрівна, заступник директора програм обласного телебачення за програми „Моя Черкащина” та „В серці України”;

? Драматичний колектив Малобурімського сільського будинку культури (директор Кононенко Любов Олексіївна);

? Приз Василь Пилипович за документальну повість та добірку поезій „Доле моя…” та за літературно-пісенні видання патріотичного спрямування „Даруй завжди добро”, „Журавлині ключі”, „Де козацький шлях”.


2010 рік

? Марія Василівна Приліпко, дослідниця, голова Чорнобаївської районної організації Національної спілки краєзнавців України за високохудожні драматичні твори, сценарії, історико-документальні дослідження життєвого шляху та творчої спадщини Михайла Старицького;

? Скобель Любов Володимирівна, актриса Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.Т.Г.Шевченка за сценічні роботи митців театру та аматорів драматичного жанру;

? Денисенко-Швед Марина Олександрівна, редактор радіо Черкаської обласної телерадіокомпанії за екранні та ефірні роботи митців кіно, телебачення та радіо

Серед самодіяльних колективів відзначено:

? першою премією – драматичний самодіяльний колектив Кліщинського будинку культури (також відзначено заохочувальною премією (керівник Ірина Михайленко);

? другою премією – колектив Ревбинського будинку культури;

? третьою премією – колектив Великобурімського будинку культури.


2011 рік

• у номінації "За високохудожні драматичні твори, сценарії, історико-документальні дослідження життєвого шляху та творчої спадщини М. Старицького" Кошова Інні Олексіївна, доцент кафедри української літератури та компаративістики Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького за створення циклу науково-популярних, культурологічно-літературних нарисів за проектом "Кохання в житті Великих українців"

• у номінації "За сценічні та екранні роботи митців театру та аматорів драматичного жанру" Бобров Сергій Анатолійович, заслужений артист України, артист Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка за роль Голохвастова у виставі "За двома зайцями"

• у номінації "За екранні та ефірні роботи митців кіно, телебачення та радіо" Творча група телепрограми „Знамениті земляки” Черкаської обласної державної телерадіокомпанії в складі: Таран Катерини Пилипівни – заслуженого журналіста України, автора та Подгаєвського Олександра Дмитровича – режисера за цикл телепрограм, що популяризують історико- культурну спадщину Шевченківського краю, за відтворення забутих ідей, вірність обраній темі


Заохочувальна премія:

• Драматичний колектив Великобурімського сільського будинку культури за перемогу в районному огляді-конкурсі драматичних колективів, присвяченому 170-річчю від дня народження М. П. Старицького


2012 рік

• у номінації "За високохудожні драматичні твори, сценарії, історико-документальні дослідження життєвого шляху та творчої спадщини М. Старицького" - письменник Діхтяренко Григорій за книгу "Краяни" та цикл радіопередач за новелами цієї книги на ОДТРК "Рось"

• у номінації "За сценічні та екранні роботи митців театру та аматорів драматичного жанру" заслужена артистка України, актриса Черкаськогоакадемічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка Крижанівська Тетяна за роль баби Палажки у виставі "Кайдашева сім'я"

• у номінації "За екранні та ефірні роботи митців кіно, телебачення та радіо" журналістка Черкаської ОДТРК "Рось", автор програм "На зоряних стежках", присвячених життю і творчості М. Старицького та "Храми душі", "Сповідь", присвячених видатним людям Черкащини Людмила Рябова (Джулай).


2013 рік

• у номінації "За високохудожні драматичні твори, сценарії, історико-документальні дослідження життєвого шляху та творчої спадщини М. Старицького" - письменник, доктор філософських наук, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка - М.К. Наєнко

• у номінації "За сценічні та екранні роботи митців театру та аматорів драматичного жанру" заслужена артистка України, актриса Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка - Н.М. Вігран

• у номінації "За екранні та ефірні роботи митців кіно, телебачення та радіо" старший редактор дирекції радіомовлення Черкаської ОДТРК - Г.К. Рибак


Заохочувальна премія:

• Драматичний колектив Веселохутірського сільського будинку культури.


2014 рік

? Н. Д. Кутіщева (смт. Чорнобай) за підготовку і написання публіцистичних статей на військово-патріотичну тематику. Зокрема, за цикл публікацій «З блокнота журналіста»
? І. Й. Коць (с.Богодухівка), за виконання ролі пана Шпоньки у виставі Старицького «Як ковбаса та чарка, то минеться й сварка»
? М. І. Шведін (с.Малі Канівці), за виконання ролі Степаниди у п'єсі «Не судилося»
? П. З. Пащина (с.Москаленки) за цикл патріотичних пісень
? В. С. Тараненко (смт.Чорнобай) за книгу віршів «Душі розрада»;
? Н. Г. Гусак (с. Богодухівка), за поетичну книгу «Скрижалі серця»;
? Л. І. Науменко (с. Малі Канівці) за публікації поетичних та гумористичних творів і співавторство у книгах «Поети Черкащини», «Ходила доля по орбіті», «Черкаські усмішки»
Заохочувальна премія:
? народний драматичний колектив Васютинського СБК як переможець районного огляду-конкурсу драматичних колективів, присвяченого 174-й річниці від дня народження М. Старицького;
? аматорський драматичний колектив Кліщинського СБК за акторську гру, масовість, авторське виготовлення сценічних костюмів у п'єсі М.Старицького «По-модньому».


2015 рік

У номінації "За високохудожні драматичні твори, сценарії, історико-документальні дослідження життєвого шляху та творчої спадщини М. Старицького":

? письменниця, доцент кафедри української літератури та компаративістики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, дослідник творчості Старицького В.М. Коваленко за вклад і підтримку в оновленні літературно-меморіального музею ім. М.П. Старицького в с. Кліщинці

У номінації «За екранні та ефірні роботи митців кіно, телебачення, радіо та інших засобів масової інформації»:

? редактор районного радіомовлення Л.Л. Пономаренко
? член літературно-музичного об'єднання «Світлиця», поет, прозаїк В.І. Хоруженко за публікації, статті та нариси, присвячені творчості М.П. Старицького, популяризацію творів поетів-початківців на сторінках газети «Світлий шлях»

У номінації «За сценічні роботи митців театру та аматорів драматичного жанру»:
? народний аматорський драматичний колектив Васютинського сільського будинку культури, за перемогу в районному огляді конкурсі драматичних колективів та читців-декламаторів, присвяченого 175-й річниці від дня народження М.П. Старицького, високу художню та акторську майстерність, популяризацію кращих здобутків аматорського театрального мистецтва, пропаганду української та всесвітньої классики.


2019 рік

У номінації: "за високохудожні драматичні твори, сценарії, історико-документальні дослідження життєвого шляху та творчої спадщини М. Старицького" Ткаченко Олег Петрович, громадський діяч за дослідження історії рідного краю;

в номінації: "за високохудожні драматичні твори, сценарії, історико-документальні дослідження життєвого шляху та творчої спадщини М. Старицького" Корнійчук Володимир Петрович, письменник за дослідження й популяризацію творчості корифеїв українського театру, в т.ч. Михайла Старицького, за популяризацію театральної, музичної, хореографічної спадщини України та її визначних представників

в номінації: "за високохудожні твори місцевих авторів, розкриття теми патріотизму та любові до рідного краю в літературних, музичних творах, для підтримки розвитку мистецтва на Чорнобаївщині" Олексієнко Інна Василівна поетеса за написання авторських п’єс
78888 ...