Всеукраїнська літературна премія імені Тодося Осьмачки


Всеукраїнська літературна премія імені Тодося Осьмачки є правонаступницею обласної літературної премії імені Тодося Осьмачки. Заснована 1 квітня 2018 року Черкаською обласною організацією Національної спілки письменників України, Смілянською районною радою, Смілянською районною державною адміністрацією, Смілянським міськрайонним благодійним фондом « Тодось Осьмачка» та об'єднаною територіальною громадою «Ротмистрівська сільська рада».
Премія присуджується за високохудожні твори (поетичні збірки, ліро-епічні, драматичні та прозові твори), в яких на архетипному рівні зображується український національний характер, осмислюється історична доля України та її народу, втілюється ідея національно-державної незалежності.
Право висунення творів на здобуття премії мають колективи творчих спілок і товариств, мистецьких, навчально-наукових, культурно-просвітницьких установ і закладів (при цьому додається відповідний протокол). Кожна з організацій може представити на здобуття премії один або кілька творів одного автора. На здобуття премії можуть претендувати письменники України та українського зарубіжжя. Посмертно премія не присуджується.
До участі в конкурсі допускаються книги чи прирівняні до них публікації в літературних часописах, надруковані протягом останніх 3-х років, не відзначені іншими преміями, але з числа тих, які здобули високу оцінку літературної критики, громадськості, читачів. Мова творів – українська.
Премія присуджується один раз на рік до дня народження Тодося Осьмачки – 16 травня і вручається на батьківщині письменника в селі Куцівка Смілянського району Черкаської області.

Лауреати премії:

2023 рік
- письменник Леонід Даценко за поетичну збірку "Мій Маніфест: одна держава, одна мова, одна церква" (м. Черкаси)

2022 рік
- письменник Іван Малюта за історичний твір "Двічі не вмирати" (м. Одеса)

2021 рік
-письменниця Валентина Коваленко за біографічо-есеїстичну студію про Тодося Осьмачку, книгу "Русалко з Куцівських Ярів" і книгу прози: повістей, оповідань "Втеча" (м.Черкаси)

2020 рік
- поет Сергій Ткаченко за збірку поезій "Поважчали слова" (м. Шпола)

2019 рік
- поет Микола Слюсаревський за збірку поезій "Під дахом милосердя" (м. Київ)

2018 рік
- письменник Василь Клічак за збірку поезій "Копана Гора" (м. Київ)

2017 рік
- письменник Сергій Пантюк за поетичну збірку "Так мовчав Заратустра" (м. Київ)

2016 рік
- письменник Олекса Різників за повість "Маюнелла" (м. Одеса)

2015 рік
- письменник Василь Горбатюк за художньо-документальний роман "Слово і меч" (м. Хмельницький)

2014 рік
- прозаїк Василь Трубай за книгу вибраних творів "Натюрморт з котами" (с. Халеп'я Київської обл.).

2013 рік
- письменник Мирослав Дочинець за роман "Вічник. Сповідь на перевалі духу" (м. Мукачево Закарпатської обл.).

78888 ...